Czy warto zainwestować w przygotowanie polityki cen transferowych
Ustalenie procedur, zasad i wytycznych obowiązujących wewnątrz grupy pozwala zapewnić transparentność rozliczeń pomiędzy poszczególnymi podmiotami. Magdalena Marciniak, Agnieszka Krzyżaniak
Podmioty funkcjonujące w ramach grup kapitałowych i prowadzące złożone rozliczenia z podmiotami powiązanymi często spotykają się z dylematami, w jaki sposób ustalić rynkowe ceny w stosowanych rozliczeniach. Narzędziem, które pozwala zachować spójne zasady rozliczeń, w szczególności w przypadku dużej liczby transakcji wewnątrzgrupowych, może być poprawnie stworzona polityka cen transferowych.
Co to takiego
Polityka cen transferowych (polityka TP) może być swoistym rozwiązaniem wskazującym, w jaki sposób ustalać ceny w rozliczeniach z podmiotami powiązanymi. Stanowi ona wytyczne dla podmiotów, zawierające założenia i zasady dotyczące metodologii ustalania cen dla transakcji realizowanych z innymi pomiotami powiązanymi. Transakcje objęte polityką cen transferowych mogą dotyczyć na przykład transakcji towarowych (zakup / sprzedaż), usługowych (usługi wsparcia, licencje, znaki towarowe), finansowych (pożyczki, cash-pooling, hedging) czy innych realizowanych w grupie kapitałowej.
Treść polityki cen transferowych w praktyce może obejmować m.in. określenie powiązań funkcjonujących w grupie pomiędzy podmiotami powiązanymi, przedstawienie łańcuchów wartości dodanej funkcjonujących w grupie i ich wpływu na rozliczenia funkcjonujące pomiędzy podmiotami czy wskazanie rynkowych metod rozliczeń dla typowych transakcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta