Kraków walczy ze smogiem i skutkami zmian klimatu
Kraków jako pierwsze miasto w Polsce podjął zdecydowane działania na rzecz obniżenia poziomu stężeń szkodliwych pyłów w powietrzu. Materiał przygotowany we współpracy z UM Kraków
Wymiana palenisk na ogrzewanie proekologiczne, zmiana nawyków mieszkańców w kwestii ochrony środowiska czy skuteczne kontrole straży miejskiej przynoszą efekty, ale to nie koniec drogi. Przed miastem kolejne wyzwanie, czyli przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych, czemu służy realizowany obecnie – wspólnie z mieszkańcami – panel klimatyczny. Plan jest ambitny: Kraków chce do 2030 r. zredukować o 25 proc. emisję gazów cieplarnianych.
Obecnie wszystkie stacje monitoringu jakości powietrza w Krakowie odnotowują wyraźne spadki stężeń substancji zanieczyszczających w stosunku do lat poprzednich. – W ciągu ostatnich siedmiu lat stężenie pyłów spadło o połowę, podobnie jest z rakotwórczym benzo(a)pirenem, co jest efektem konsekwentnej polityki antysmogowej realizowanej w Krakowie. Z naszego punktu widzenia istotnym czynnikiem, który miał wpływ na szybszą decyzję mieszkańców o wymianie paleniska na ekologiczne źródło ciepła, była dotacja, która opierała się na formule regresywnej, i wreszcie zmiany prawne, które doprowadziły do podjęcia uchwały zakazującej stosowania paliw stałych od 1 września 2019 roku – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Lepsza jakość powietrza w Krakowie
Stężenia średnioroczne pyłu zawieszonego PM10, w miarę podejmowanych przez władze miasta działań, ulegały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta