Uwaga, zabytek!
Zdarza się, że składnikiem przedsiębiorstwa jest zabytkowy budynek. Przedsiębiorca może wtedy skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Jednak nie każdy taki obiekt spełnia warunki stosowania preferencji podatkowych. ŁUKASZ ROGOWSKI
Przedsiębiorcy, którzy posiadają firmowe zabytkowe budynki i chcą skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, mogą łatwo wpaść w pułapkę, której skutkiem jest konieczność zapłaty znacznej kwoty podatku z odsetkami. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorców, którzy obciążeni są bardzo wysoką stawką podatku od nieruchomości.
Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (dalej: u.o.z.) pojęcie zabytku oznacza: nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
Ustawa ta przewiduje następujące formy ochrony zabytków:
1) wpis do rejestru zabytków;
2) wpis na Listę Skarbów Dziedzictwa;
3) uznanie za pomnik historii;
4) utworzenie parku kulturowego;
5) ustalenie ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego;
6) ustalenie ochrony w decyzji dotyczącej realizacji inwestycji budowlanej.
Udział we wspieraniu utrzymania zabytków ma również ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.). Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 6 u.p.o.l zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta