Nowe środki trwałe ze stałą stawką amortyzacji
Obniżenie wysokości odpisów przez przedsiębiorców strefowych korzystających ze zwolnienia z CIT jest możliwe tylko w odniesieniu do tych składników firmowego majątku, które zostały wprowadzone do ewidencji do końca 2020 r. PAWEŁ JANIAK
Jedną z dostępnych metod efektywniejszego wykorzystania limitu przyznanej pomocy publicznej, otrzymanej na podstawie zezwolenia strefowego lub decyzji o wsparciu, jest obniżenie stawek amortyzacyjnych środków trwałych. Zgodnie z wydanymi przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej opiniami zabezpieczającymi, działanie takie jest dozwolone w świetle prawa i nie podlega klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Ale tylko w odniesieniu do środków trwałych wprowadzonych do ewidencji do końca 2020 r.
Nowelizacją z 28 października 2020 r. zmieniającą ustawy o podatkach dochodowych wykluczono bowiem możliwość obniżania stawek amortyzacyjnych dla podatników korzystających ze zwolnienia podatkowego. Zmiana ta dotyczy jednak wyłącznie środków trwałych wprowadzonych do ewidencji po 1 stycznia 2021 r.
Dopuszczalna modyfikacja
Podatnicy korzystający ze zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 oraz 34a ustawy o CIT"), przyznanego jako pomoc publiczna na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) lub decyzji o wsparciu, dotychczas mogli modyfikować stawki amortyzacyjne środków trwałych w celu efektywniejszego wykorzystania limitu przyznanej pomocy publicznej. Samo działanie polegało na:
- obniżeniu stawki amortyzacyjnej w celu pomniejszenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta