Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy model relacji w trakcie przeprowadzania przetargów

27 stycznia 2021 | Orzecznictwo | Wojciech Merkwa

Wojciech Merkwa Etap rozpoczynający się od wszczęcia postępowania zdaje się mieć kluczowe znaczenie w kontekście walki wykonawców o zrównoważoną umowę. To wtedy bowiem mają oni największy (co nie oznacza jednak, że duży) wpływ na treść przyszłego stosunku prawnego.

Słuchając zapewnień autorów nowego prawa zamówień publicznych, nabrać można przekonania, że zmiany na linii wykonawca–zamawiający stanowią jeden z zasadniczych celów stawianych przed nową ustawą. Co więcej, ta, ewidentnie dotychczas zaburzona, relacja zmierzać ma w kierunku tak oczekiwanego, szczególnie przez stronę prywatną, równouprawnienia. Czy oczekiwania rynku są uzasadnione i rzeczywiście czekają nas w tym zakresie rewolucyjne zmiany?

Konieczność zmian

Analiza kształtowanego przez prawa i obowiązki stosunku wykonawca–zamawiający w p.z.p. obowiązującym do 2021 r. pozwala postawić tezę o daleko idącym zaburzeniu tej relacji, oczywiście ze szkodą dla wykonawców. W pierwszej kolejności należy sobie jednak postawić fundamentalne pytanie, czy zasadne jest oczekiwanie przyznania stronie prywatnej i publicznej równych praw. Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie musi być przecząca. Już z samej bowiem istoty stosunku zamówieniowego dochodzi do naruszenia równości stron. Wykonawca nie ma wpływu na wiele niezwykle istotnych, determinujących wręcz postępowanie przetargowe i późniejszą umowę, aspektów. Począwszy bowiem od wyboru trybu postępowania, przez jego formę, terminy, aż po dopuszczalne zmiany umowy, wykonawca musi się dostosować do niepodlegających negocjacjom obostrzeń narzuconych przez ustawodawcę, a wyrazem braku zgody na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11872

Wydanie: 11872

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament