Jaka ma być nowa polityka przemysłowa Polski
Polska powinna określić priorytetowe branże przemysłowe i się w nich wyspecjalizować, korzystając przy tym z innowacyjnych technologii – uważają uczestnicy debaty poświęconej kierunkom rozwoju gospodarki.
W jakim kierunku ma podążać polski przemysł? Jak powinny się kształtować działania państwa w zakresie stymulowania rozwoju tego sektora? Jak będą przebiegać prace nad białą księgą rozwoju przemysłu? O tych m.in. zagadnieniach rozmawiali uczestnicy debaty „Rewolucja czy kontynuacja? Kierunki rozwoju gospodarczego w oparciu o nową politykę przemysłową", zorganizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) i „Rzeczpospolitą".
Kalendarz białej księgi
Rozpoczynając debatę, Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, przypomniała, że dwa tygodnie temu została przedstawiona koncepcja białej księgi rozwoju przemysłu. Założenia nowej polityki przemysłowej obejmują pięć głównych osi. Są to: cyfryzacja, bezpieczeństwo związane z odtworzeniem produkcji leków i wyrobów medycznych (tak w Polsce, jak i w Europie), skrócenie łańcuchów dostaw oraz zróżnicowanie źródeł surowców i półproduktów, zielony ład, czyli zrównoważona gospodarka, a także nowoczesne społeczeństwo, które do sprawnego funkcjonowania potrzebuje umiejętności stałego uaktualniania lub zmiany kompetencji pracowników.
Wiceminister zaznaczyła, że projekt białej księgi jest otwarty na szerokie konsultacje ze strony samorządów, organizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta