Do nowelizacji fiskus nie mógł żądać daniny
Przed 2021 r. wydanie przez spółkę składników majątku swoim udziałowcom w ramach likwidacji nie rodziło powstania przychodu oraz związanego z nim obowiązku zapłaty podatku.
W 2016 r. spółka wystąpiła o wykładnię przepisów o CIT w zakresie likwidacji. Tłumaczyła, że wspólnicy w przyszłości podejmą uchwałę o jej likwidacji. Po zaspokojeniu wierzycieli majątek zostanie podzielony między udziałowców.
Z wniosku wynikało, że po zakończeniu postępowania likwidacyjnego, w tym po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, a przed wykreśleniem spółki z rejestru, w jej majątku mogą się znajdować: udziały lub akcje, papiery wartościowe, certyfikaty inwestycyjne lub jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, nieruchomości, środki trwałe.
Spółka zapytała czy w razie jej likwidacji, powstanie u niej przychód i obowiązek zapłaty CIT w związku z wydaniem akcjonariuszom i komplementariuszom składników majątku? A jeśli tak, to czy nie będzie zobowiązana do odprowadzenia podatku z tego tytułu z uwagi na wykreślenie z rejestru w dacie jego płatności?
Fiskus wskazał na art. 14a ust. 1 ustawy o CIT i stwierdził, że konsekwencją wydania wspólnikom w ramach podziału majątku likwidowanej spółki będzie uzyskanie przez nią przychodu podlegającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta