Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cash pooling – praktyczne wyzwania dla zarządów spółek w grupie kapitałowej

12 lutego 2021 | Biznes w czasie pandemii | Marcin Chomiuk Magdalena Zasiewska

Zarząd spółki z o.o., decydując się na udział w cash poolingu, musi przeanalizować, czy w konkretnym przypadku nie zachodzi ryzyko, że dokonywane w ramach systemu transfery pieniężne zostaną uznane za zakazany zwrot wspólnikowi wkładu, bądź za wypłatę z majątku spółki dokonaną bez tytułu prawnego.

Zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa jest jednym z największych wyzwań, jakie pandemia i wywołany nią kryzys, postawiły przed zarządami spółek. Tym chętniej podmioty wchodzące w skład grupy mogą sięgnąć po cash pooling, polegający, w uproszczeniu, na gromadzeniu gotówki całej grupy na jednym koncie, i wspieraniu przez podmioty z lepszym cash flow, podmiotów w słabszej kondycji finansowej. Zanim zarząd spółki podejmie decyzję o przystąpieniu do cash poolingu, powinien dokładnie przenalizować konkretne założenia różnych jego wariantów oraz umowę, regulującą prawa i obowiązki jego uczestnika, pod kątem ryzyka prawnego dla spółki, i dla samego zarządu.

Cash pooling – jego rodzaje, wady i zalety

Istnieją bardzo różne rodzaje systemów cash poolingu. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest sposób dysponowana pieniędzmi.

Często spotykanym systemem, jest zero balancing, w którym pieniądze znajdujące się na rachunkach bankowych uczestników systemu, na koniec dnia roboczego są przelewane na rachunek bankowy lidera. Jeżeli na rachunku uczestnika na moment rozliczenia występuje saldo ujemne, wówczas jest ono pokrywane z pieniędzy znajdujących się na rachunku lidera. W ten sposób na koniec dnia osiągane jest saldo zerowe na rachunkach uczestników. Wydatki, dokonywane w ciągu dnia z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11886

Wydanie: 11886

Spis treści

Komunikaty

Monitor Południowy

Nieprzypisane

Zamów abonament