Własność intelektualna na Wyspach. Co się zmieniło po 1 stycznia 2021 roku?
Przedsiębiorcy działający na terytorium Unii Europejskiej muszą dostosować się do zmian wynikających z brexitu – w tym ograniczeń i nowych obowiązków. Dr hab. Ewa Skrzydło-Tefelska Radca prawny, partner Sołtysiński Kawecki & Szlęzak Zuzanna Nowak Młodszy Prawnik Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
W dniu 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską i rozpoczął się okres przejściowy we wzajemnych relacjach, który trwał do końca ubiegłego roku. Wraz z jego upływem, czyli z dniem 1 stycznia 2021 r. w brytyjskim prawie własności intelektualnej zostały wprowadzone uzgodnione na mocy umowy z Unią Europejską zmiany, które mają zapewnić płynne odejście od unijnych systemów własności intelektualnej.
Znaki towarowe UE oraz wzory wspólnotowe
Ciągłość zarejestrowanych praw ochronnych na znaki towarowe UE i wzory wspólnotowe zostanie zachowana w Zjednoczonym Królestwie. Będzie tak dlatego, że dla znaków towarowych Unii Europejskiej oraz wzorów wspólnotowych zostały utworzone tożsame brytyjskie znaki i wzory. Wraz z końcem okresu przejściowego Urząd Brytyjski ds. Własności Intelektualnej niejako skopiował wszystkie chronione znaki UE i wzory wspólnotowe do rejestru krajowego, a każde z tych praw:
- jest zarejestrowane w brytyjskim rejestrze;
- ma taki sam status prawny, jak gdyby właściciel złożył wniosek i zarejestrował je zgodnie z prawem brytyjskim;
- zachowuje pierwotną datę zgłoszenia;
- zachowuje pierwotne daty pierwszeństwa lub starszeństwa w Wielkiej Brytanii;
- obejmuje te same towary i usługi;
- jest w pełni niezależnym brytyjskim prawem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta