Komunikacja w miastach cierpi przez wirusa
Przez drastyczny spadek liczby pasażerów rosną koszty transportu i ceny biletów. Przypadki covidu wśród pracowników firm budowlanych będą zaś opóźniać realizację inwestycji w infrastrukturze.
Demolowana w ubiegłym roku przez koronawirusa miejska komunikacja publiczna będzie odczuwać skutki pandemii jeszcze przez długi czas. Spadek wpływów ze sprzedaży biletów mocno odcisnął się na kondycji finansowej spółek przewozowych. W Warszawie ubiegłoroczne wpływy ze sprzedaży biletów pokryły zaledwie jedną czwartą kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej. Rok wcześniej – 38 proc. – Szacujemy wpływy ze sprzedaży biletów w 2020 r. na ok. 600 mln zł wobec ok. 914 mln w 2019 r. – informuje Karolina Gałecka, rzecznik prasowy stołecznego Urzędu Miasta.
Drożeją bilety
Wzrost kosztów zmusił część miast do podniesienia cen biletów. Dla niektórych samorządów już wcześniej problemem stało się utrzymanie dotychczasowego poziomu dopłat do transportu. Przykładowo Poznań, który w 2019 r. dopłacił do komunikacji publicznej 331 mln zł, w budżecie na 2020 r. zmniejszył dopłaty o 15 mln i podniósł ceny biletów. Podrożały one także we Wrocławiu, gdzie w okresie wiosennego lockdownu ich sprzedaż stopniała o 85 proc. Jak informował Transport Publiczny, problemy związane z pandemią doprowadziły do rezygnacji Wrocławia z planu budowy zajezdni tramwajowej Nowe Żerniki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta