Wirtualne kasy fiskalne tylko w całym bezpiecznym systemie
W jakich warunkach może się udać rewolucja technologiczna w kasach fiskalnych, mówią Wiesław Paluszyński, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, i Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Materiał powstał we współpracy z FUNDACJĄ ROZWOJU OBROTU BEZGOTÓWKOWEGO
Od stycznia weszły w życie zapisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Kierowcy jeżdżący z wykorzystaniem popularnych aplikacji muszą rozliczać opłatę za przejazd z wykorzystaniem kasy w postaci oprogramowania, tzw. kasy wirtualnej. Czy takie kasy w postaci oprogramowania w połączeniu z aplikacją są w pełni funkcjonalne, bezpieczne i zastąpią np. tradycyjne taksometry?
Wiesław Paluszyński: Są pewne uwarunkowania, w których takie oprogramowanie może pełnić funkcje kasy fiskalnej. Trudno oczekiwać, że to rozwiązanie zastąpi wszystkie tradycyjne metody.
Akurat w przewozie osób – jak pokazał już ponad miesiąc funkcjonowania tego rozwiązania – jest to możliwe. Warunkiem krytycznym jest praca kasy w połączeniu z aplikacją i rejestracja zleceń w systemie, który generuje automatycznie eParagon. Istotnym uzupełnieniem sposobu płatności jest automatyczne obciążenie bezgotówkowego instrumentu płatniczego podpiętego do aplikacji.
Z kolei druga strona medalu to niesłychana wygoda dla konsumentów. Jak reforma wygląda od strony użytkowników aplikacji?
Robert Łaniewski: Przede wszystkim warto podkreślić atuty płatności bezgotówkowych: są one dla nas, konsumentów, szybkie i wygodne. Z perspektywy klienta sama...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta