Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak pozbyć się „złych” wierzytelności

02 marca 2021 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

- Nasz wójt chce pozbyć się „złych" wierzytelności – przelewając je na firmę windykacyjną. Dotyczy to umów cywilnoprawnych (najmu, dzierżawy) oraz długów z podatku od nieruchomości. Firma windykacyjna chce kupić te długi za określony procent wartości od 10 do 30 proc. W okresie kryzysu spowodowanego Covid-19 długi z wyżej wymienionych tytułów znaczenie wzrosły a wójtowi zależy na pozyskaniu szybko środków do budżetu. Czy takie postępowanie wójta będzie legalne – pyta radny.

Analizę pytania należy przeprowadzić z uwzględnieniem specyfiki wierzytelności gminnych, albowiem są one znacznie zróżnicowane. Jeśli chodzi o wierzytelności cywilnoprawne, to mają one normatywne podstawy w przepisach Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 1740 z późn. zm.). I tak, jeśli chodzi o najem, to regulacje dotyczące tej umowy zawarte zostały w art. 659 i n. K.c. Z tego przepisu wynika, że – przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Z kolei dzierżawa została uregulowana w art. 693 i n. ww. K.c., z tej regulacji wynika, że – przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11901

Wydanie: 11901

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament