Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polsce grozi obcięcie o połowę pieniędzy na transformację

02 marca 2021 | Ekonomia i rynek | Barbara Oksińska
źródło: materiały prasowe

Nie jest możliwe otrzymanie zgody na dopłaty do wydobycia węgla kamiennego i jednocześnie pozyskanie dużych pieniędzy na wychodzenie z tego surowca – twierdzi były premier, europoseł Jerzy Buzek.

 

Mamy wreszcie politykę energetyczną państwa do 2040 r. Ekolodzy mówią, że jest ona zbyt węglowa, górnicy – że zbyt zielona, a część polityków obawia się uzależnienia od rosyjskiego gazu. A czy pana zdaniem obraliśmy dobre kierunki transformacji energetyki?

JERZY BUZEK: Uważam, że wybraliśmy jedyne możliwe kierunki transformacji, tzn. rozwój energetyki odnawialnej, przy zagwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego. To wszystko powinno prowadzić do obniżenia cen energii elektrycznej, które dziś mamy najwyższe w Unii Europejskiej, bo opieramy produkcję głównie na węglu. Ja się nie dziwię ekologom, bo jesteśmy w stosunku do innych krajów europejskich zapóźnieni i to nas bardzo dużo kosztuje – zdrowia i pieniędzy. Nic więc dziwnego, że jest nacisk na przyspieszenie transformacji. Ale z drugiej strony nie dziwię się też górnikom. Przecież jeszcze niedawno mówiono im, że Polska węglem stoi i jest to koło zamachowe polskiej gospodarki. To obecni rządzący mówili, że mamy węgla na 200 lat i nie zrezygnujemy z niego nigdy. Więc gdy nagle rządzący ogłaszają wychodzenie z węgla, to górnicy zastanawiają się, kiedy mówi im się prawdę. Trzeba umieć z nimi rozsądnie, uczciwie rozmawiać. Te obawy płynące z obu stron są dla mnie absolutnie do pogodzenia. I tym bardziej jest do rozwiązania problem zaopatrzenia Polski w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11901

Wydanie: 11901

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament