Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejęcie przez PKN Orlen Polska Press narusza konstytucję

02 marca 2021 | Prawo co dnia | Stanisław Sołtysiński

Wywodzona z art. 20 ustawy zasadniczej społeczna gospodarka rynkowa powoduje zasadniczy brak aktywności gospodarczej władz publicznych, do których zaadresowano tę normę.

Wydanie zgody przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie przez PKN Orlen SA Polska Press sp. z o.o. spotkało się już z krytyką. Podkreśla się, że zgoda UOKiK na koncentrację jednego z największych koncernów w Polsce ze spółką kontrolującą kilkadziesiąt lokalnych gazet i innych mediów narusza interesy akcjonariuszy aktywnego uczestnika połączenia. Niemiecki właściciel Polska Press jest kolejnym inwestorem zagranicznym prowadzącym działalność w dziedzinie prasy i internetu, który pozbył się aktywów w Polsce. Przyczynia się do tego spadek dochodów z dystrybucji prasy i reklamy, zapowiedź repolonizacji rynku mediów oraz realne perspektywy wprowadzenia innych form kontroli nad nimi.

Ostrzeżenia RPO

Sprzeciw wobec tej koncentracji ze względu na ryzyko naruszenia konstytucji uzasadnił przekonująco rzecznik praw obywatelskich, wskazując, że zakup przez PKN Orlen dużego prywatnego koncernu medialnego grozi wolności prasy. Media regionalne kontrolowane przez państwowy koncern mogą zostać przekształcone w informacyjne biuletyny propagandowe.

Argumentacja ta jest w pełni uzasadniona, biorąc pod uwagę funkcję, jaką pełni dziś tzw. telewizja publiczna. Na podkreślone przez RPO i innych zagrożenia dla istotnej części rynku mediów wskazały w swych wystąpieniach do prezesa Urzędu także Towarzystwo Dziennikarskie i Helsińska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11901

Wydanie: 11901

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament