Dyrektywa nadchodzi
Ocena zdolności kredytowej klienta może doprowadzić do wykluczenia finansowego zainteresowanych.
Jeszcze w tym kwartale Komisja Europejska ma opublikować projekt nowej dyrektywy w sprawie umów o kredyt konsumencki. Przewiduje się, że projektowane zmiany będą dużym wyzwaniem dla unijnego rynku pożyczkowego. Jego ramy prawne wyznaczają bowiem przepisy obowiązujące od ponad dekady.
Trzeba zrewidować
Na poziomie Unii Europejskiej otoczenie prawne konsumenckiego rynku pożyczkowego jest jednym z najbardziej stabilnych we wszystkich branżach finansowych. Otoczenie to wyznaczyła Consumer Credit Directive (CCD). Z minimalnymi zmianami wciąż obowiązuje. Dla porównania, rynek bankowy, płatniczy czy kapitałowy doczekały się od 2008 r. co najmniej jednej rewizji fundamentalnych dla nich aktów prawa unijnego (rynek bankowy nawet trzech).
W Polsce CCD została implementowana w ustawie o kredycie konsumenckim. Weszła w życie 18 grudnia 2011 r. (ponadpółtora roku po oczekiwanym terminie implementacji). Odmiennie do przepisów unijnych, miała więcej zmian, niekiedy istotnych (m.in. regulacja maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu czy rejestracji instytucji pożyczkowych). CDD nie objęła bowiem zagadnień związanych z udzielaniem pożyczek konsumentom, na co polski ustawodawca postanowił samodzielnie reagować.
Podobne działania podejmowały inne państwa członkowskie Unii Europejskiej. Doprowadziło to do powstania między tymi państwami istotnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta