Unia może sfinansować partnerstwo
Bardzo często partnerstwo publiczno-prywatne przedstawia się, jako alternatywę dla realizacji inwestycji przy współfinansowaniu ze środków unijnych.
Tego rodzaju przeciwstawienie zaczęło pojawiać się szczególnie przed pandemią, kiedy wielu analityków przewidywało zdecydowane zmniejszenie wartości programów unijnych, które – jak wiadomo – stanowią główne źródło finansowania wielu inwestycji.
Inna filozofia
Co prawda dziś tego rodzaju przewidywania tracą na aktualności, jednak istota problemu leży gdzie indziej: partnerstwo to nie tyle alternatywa dla realizacji inwestycji na zasadach, do których przywykliśmy w ostatnich latach, ale zupełnie inna filozofia realizacji zadań publicznych, z nastawieniem na osiągnięcie wysokiej jakości gwarantowanej przez doświadczenie biznesowe zapewniane przez partnera prywatnego. Jednocześnie PPP wcale nie wyklucza skorzystania ze środków unijnych – wręcz przeciwnie, a wybór takiego rozwiązania, zwłaszcza pod warunkiem podjęcia odpowiednich decyzji w obszarze ubiegania się o dofinansowanie z Brukseli, może okazać się bardzo korzystny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że łączenie partnerstwa ze współfinansowaniem inwestycji z programów wspólnotowych niesie ze sobą pewne ryzyka. W jaki więc sposób przygotować takie postępowanie, a zwłaszcza na co zwrócić uwagę przy konstruowaniu umowy partnerstwa? Od odpowiedzi na te pytania może zależeć nie tylko sukces hybrydowego PPP, ale również zgodność z prawem całego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta