Fiskus nie ułatwia korzystania z IP Box
Pomimo dumnych zapowiedzi, w praktyce organów podatkowych można zauważyć wyraźną tendencję do utrudniania skorzystania przez podatników z 5-proc. stawki podatku.
Ulga IP Box została wprowadzona do porządku prawnego 1 stycznia 2019 r. Podobnie jak wcześniej wprowadzona ulga na działalność badawczo-rozwojową (B+R), a także planowane ulgi w ramach Polskiego Ładu, w założeniu ma na celu wspieranie i stymulowanie działalności innowacyjnej. Na drodze do skutecznego skorzystania z IP Box stoi jednak wiele przeszkód, które wraz z potencjalnymi rozwiązaniami zostały omówione w niniejszym artykule.
Wnioski o interpretacje bez rozpatrzenia
Podatnicy zamierzający skorzystać z ulgi IP Box występują z reguły z wnioskami o interpretacje, które mają potwierdzić możliwość skorzystania przez z nich z tej ulgi. We wnioskach o interpretacje podatnicy przedstawiają zaistniały stan faktyczny albo zdarzenie przyszłe i pytają, czy wskazane okoliczności uprawniają ich do skorzystania z ulgi IP Box. Podatnicy opisują m.in. działania, które podejmują w ramach swoich przedsiębiorstw i które w ich ocenie stanowią działalność badawczo-rozwojową. Podatnicy opisują także prawa, które tworzą w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
Istotą interpretacji podatkowych jest to, że organ podatkowy, na podstawie okoliczności przedstawionych przez podatnika, przeprowadza ocenę stanowiska podatnika. Jeżeli zatem podatnik pyta o to, czy w opisywanych przez niego okolicznościach może on skorzystać z ulgi IP Box, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta