Muzy, nobliści i zmrożona wódeczka
„Wytrzyszczka" to nowa, znakomita familijna książka Michała Rusinka o pochodzeniu nazw miast i miejscowości.
Wakacje sprzyjają podróżom, a ceniony krakowski literaturoznawca, autor limeryków i wieloletni sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej, zadbał o to, byśmy przeżyli je świadomie. Z humorem, nie kryjąc, że nie wszystko wiemy na pewno, tłumaczy m.in., że nazwa Kraków pochodzi od Krakusa lub Gracchusa, Warszawa zaś nie zawdzięcza nazwy Warsowi i Sawie, tylko Warcisławowi, którego zdrobniale nazywano Warszem.
Pasja i ekspresja
Jest w pasji uświadamiania najmłodszych czytelników walor pozytywistycznej misji dawnych inteligentów, ale też naturalne rozwinięcie pracy wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz codziennego komunikowania się z własnymi dziećmi.
Cel jest taki, by w dziecięcym pejzażu – przeładowanym migotliwą kulturą obrazkową, grami komputerowymi, „śmigającym" coraz szybciej internetem – poszerzać wiedzę o polszczyźnie. Wzorem dla Michała Rusinka jest ksiądz Tischner, który przekonywał, że filozofia niedająca się przetłumaczyć na język góralski nie ma sensu. Rusinek próbuje przekładać wiedzę naukową wprawdzie nie na góralski, ale na język zrozumiały przez dzieci. Najbardziej wzniosłe prawdy podane w niekomunikatywny sposób nie mają szansy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta