Sposób na potentatów cyfrowych
Z inicjatywy Joe Bidena społeczność międzynarodowa wymusza na koncernach płacenie podatków. Teraz czas na uratowanie tą drogą wolnych mediów.
Po latach negocjacji prowadzonych w ramach OECD 130 krajów porozumiało się w sprawie nałożenia minimalnego podatku od zysku firm na poziomie 15 proc. oraz określenia, jaką część tych opłat koncerny będą musiały wnosić w kraju, gdzie faktycznie zarabiają, a nie w rajach podatkowych. To uruchomi strumień 150 mld dol. opłat rocznie, który będzie można przeznaczyć m.in. na wydatki socjalne. Aż dwie trzecie z tych środków mają jednak zapłacić potentaci cyfrowi, którzy do tej pory w znacznej mierze żyli z treści dziennikarskich, nic za to nie płacąc ich autorom. To doprowadziło wiele mediów na skraj bankructwa.
Do porozumienia, choć z oporami, przystąpiły: Chiny, Rosja, Turcja i Arabia Saudyjska. Na razie nie chce jednak pójść tym śladem dziewięć państw rozwiniętych, w tym Węgry, Irlandia i Estonia. Aby wprowadzić w życie porozumienie, konieczna jest zaś w Unii jednomyślność. Zanosi się więc jeszcze na trudne rokowania przed wdrożeniem nowych regulacji, co ma nastąpić w 2023 r. Presja Stanów Zjednoczonych jest jednak w tej sprawie ogromna.
Media w Europie i Ameryce już mają pomysł, jak wymóc na poziomie światowym opłaty za korzystanie z treści dziennikarskich w internecie –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta