Kto nie stosuje objaśnień ministra finansów
Szczególnie kuriozalny przypadek próby uniemożliwiania przez organy podatkowe skorzystania przez podatnika z IP Box wiąże się z kwestią ulepszania przez podatnika autorskiego prawa do programu komputerowego.
Zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są, między innymi, autorskie prawa do programów komputerowych, podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. Do objęcia ulgą IP kwalifikują się zatem również autorskie prawa do programów komputerowych, które zostały przez podatnika „ulepszone" w ramach prowadzonej przez niego działalności B+R.
Zgodnie natomiast z „Objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box", wydanymi przez Ministerstwo Finansów, rozwinięcie lub ulepszenie przedmiotu ochrony oznacza w szczególności rozbudowanie, poszerzenie zakresu funkcjonalnego albo użyteczności już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta