Ryczałt za nocleg w delegacji można obniżyć
W firmie prywatnej ryczałt za nocleg w podróży służbowej może być niższy niż przewidują przepisy dla sfery budżetowej. Tylko przy braku wewnętrznych regulacji obowiązuje ustalona tam stawka.
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery
budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU poz. 167) wskazuje, że za nocleg podczas podróży służbowej pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż:
- w delegacji krajowej – 20-krotność stawki diety (dieta wynosi 30 zł, zatem limit to 600 zł),
∑ w delegacji zagranicznej – w granicach ustalonych na ten cel limitów dla poszczególnych państw określonych w załączniku do wskazanego rozporządzenia.
Jeśli pracownik nie przedłoży dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów noclegu (faktury, rachunku, oświadczenia o dokonanym wydatku wraz z podaniem przyczyny jego nieudokumentowania), a pracodawca nie zapewni mu noclegu nieodpłatnego, zatrudniony ma prawo do ryczałtu noclegowego. Ryczały noclegowe przysługują w wysokości:
- 150 proc. diety w delegacjach krajowych,
- 25 proc. limitu noclegowego określonego w rozporządzeniu, właściwego dla państwa, w którym pracownik spędził noc – w razie wyjazdu zagranicznego.
Regulacje wewnętrzne
Przepisy rozporządzenia delegacyjnego znajdują zastosowanie do pracowników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta