Nie tak łatwo zmienić pracodawcę z dnia na dzień
Jeżeli pracodawca nie chce się zgodzić na rozwiązanie umowy za porozumieniem, pracownikowi pozostaje wypowiedzenie albo porzucenie pracy. To ostatnie może się jednak dla niego źle skończyć.
Otrzymałem nową ofertę pracy. Potrzebuję jak najszybciej rozwiązać stosunek pracy. Jakie mam możliwości? – pyta czytelnik.
W pierwszej kolejności należy rozważyć możliwość rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 kodeksu pracy) z uwagi na charakter takiego rozwiązania – a mianowicie zgody na to obu stron stosunku pracy. W przypadku zgodnego oświadczenia woli stron stosunku pracy nie jest wymagane zachowanie okresu wypowiedzenia. Datą rozwiązania stosunku pracy może być dowolna data wskazana w dokumencie porozumienia. Jest to rozwiązanie najbardziej wskazane z uwagi na możliwość szybkiego rozwiązania stosunku pracy i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia z powództwem przez którąkolwiek ze stron z uwagi na niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy.
Za wypowiedzeniem
W tym przypadku wymagana jest jednak obopólna zgoda stron stosunku pracy. Trzeba się więc liczyć z tym, że nie zawsze pracodawca wyrazi zgodę na zawarcie takiego porozumienia.
Jeśli pracodawca nie wyrazi zgody na zawarcie porozumienia, należy rozważyć kolejne możliwości. Zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 k.p. umowa o pracę rozwiązuje się przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta