Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak lojalności to pewna droga do szybkiego rozstania

12 sierpnia 2021 | Kadry i Płace | Aneta Pająk, Aleksander Stuglik

Podjęcie przez pracownika działań konkurencyjnych wobec pracodawcy może stanowić podstawę do dyscyplinarki, pomimo braku zawartej umowy o zakazie konkurencji. Szczególnie, gdy wcześniej odmówił zawarcia takiej umowy.

Działalność konkurencyjna pracownika może uzasadniać rozwiązanie z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia nawet wtedy, gdy pracodawca nie zawarł z nim umowy o zakazie konkurencji. Jest to możliwe, gdy poczynania zatrudnionego stanowiły ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Dbałość o interesy pracodawcy...

Sąd Najwyższy w jednym z najnowszych orzeczeń, tj. w postanowieniu z 19 stycznia 2021 r. (I PSK 15/21) wskazał, że obowiązek powstrzymania się przez pracownika od działalności konkurencyjnej mieści się rodzajowo w obowiązku dbania o dobro zakładu pracy, o którym mowa w art. 100 § 2 pkt 4 k.p. Obowiązek ten należy do kategorii podstawowych obowiązków pracowniczych.

Zgodnie z wykładnią a contario wyroku Sądu Najwyższego z 25 sierpnia 1998 r. (I PKN 265/98, OSNP 1999, Nr 18, poz. 574), Sąd Najwyższy dopuszcza możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, nawet jeżeli nie zawarł on umowy o  zakazie konkurencji. Warunkiem stawianym przez SN jest konieczność wykazania, iż pracownik nie wywiązywał się z tego powodu ze swoich obowiązków pracowniczych, a kwestia jego dodatkowego zatrudnienia miała niekorzystny wpływ dla interesów pracodawcy. Obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy powinien być bowiem rozumiany zarówno jako powinność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12037

Wydanie: 12037

Spis treści
Zamów abonament