Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Godność pracownika jest dobrze wyceniana

12 sierpnia 2021 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Gdy pracodawca naruszy godność pracownika, ten może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia i domagać się odszkodowania. Przysługują mu także roszczenia cywilne, w tym żądanie przeprosin oraz zapłaty zadośćuczynienia.

Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest obowiązek pracodawcy szanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika (art. 111 k.p.). Dobra osobiste pracownika podlegające ochronie to w szczególności: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim czy wizerunek. Do naruszenia godności pracowniczej może dojść w razie zachowań pracodawcy polegających np. na słownej lub czynnej zniewadze, dopuszczaniu się czynów nieobyczajnych wobec pracownika, krzywdzących ocenach jego kwalifikacji, udzielaniu nieprawdziwych opinii o nim, bezzasadnym pomawianiu go o działanie na szkodę firmy czy ujawnianiu bez zgody pracownika informacji objętych ochroną danych osobowych.

Rozwiązanie umowy...

Gdy pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, ten może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Przysługuje mu wówczas odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony – w wysokości wynagrodzenia za okres, do kiedy umowa miała trwać, nie więcej niż za okres wypowiedzenia (art. 55 § 11 k.p.).

Prawo pracownika do tego odszkodowania uzależnione jest od stwierdzenia, że rozwiązanie umowy o pracę było uzasadnione. Jedną z przesłanek tego odszkodowania jest bowiem „dopuszczenie" się przez pracodawcę ciężkiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12037

Wydanie: 12037

Spis treści
Zamów abonament