Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akrobacja i dyplomacja

09 października 2021 | Plus Minus | Jędrzej Bielecki
Trudna, niewolna od błędów Annaleny Baerbock  kampania wyborcza Zielonych przyniosła im rozczarowujące trzecie miejsce z niespełna  15 proc. głosów. Ich liderka  ma jednak widoki na stanowisko szefowej MSZ (na zdjęciu finał kampanii w Düsseldorfie,  24 września 2021 r.)
autor zdjęcia: Ina Fassbender
źródło: AFP
Trudna, niewolna od błędów Annaleny Baerbock kampania wyborcza Zielonych przyniosła im rozczarowujące trzecie miejsce z niespełna 15 proc. głosów. Ich liderka ma jednak widoki na stanowisko szefowej MSZ (na zdjęciu finał kampanii w Düsseldorfie, 24 września 2021 r.)

Gdy cała Europa daje upust frustracjom, głosując na populistów, w Niemczech spada poparcie dla skrajnej prawicy i lewicy. A gwiazdą ostatnich wyborów stała się 40-letnia liderka Zielonych Annalena Baerbock, która zapowiada wielkie zmiany w polityce zagranicznej swego kraju w imię obrony demokracji i praw człowieka.

Pasją nastolatki była akrobatyka. Trzy razy zdobyła nawet brązowy medal mistrzostw Niemiec juniorów. Ale najmocniejsze odbicie z trampoliny Annalena Baerbock przeżyła dopiero 20 lat później. W polityce.

Całe Niemcy, cała Europa, a może i cały świat śledzą w tych dniach negocjacje nad utworzeniem nowej koalicji rządowej, która wyłoni się z wyborów przeprowadzonych 26 września. To one zdecydują, w którym kierunku pójdzie najpotężniejszy kraj naszego kontynentu. Czy stanie się rywalem Ameryki, czy też może przyłączy się do krucjaty, jaką podjął przeciw Chinom Joe Biden?

Po raz pierwszy od powstania Republiki Federalnej, 72 lata temu, ruch należy nie do jednej z dwóch wielkich partii centrowych, chadeckiej CDU/CSU i socjaldemokratycznej SPD, tylko ugrupowań uważanych do tej pory za drugoplanowane. Poparcie dla centrolewicy i centroprawicy tak bardzo się przez ostatnie dekady załamało, że żadna z nich nie jest w stanie uzbierać 26,3 proc. poparcia, jakie razem zdobyli Zieloni i liberałowie z FDP. To ta dwójka ustali więc nie tylko zręby przyszłego programu rządu, ale także wybierze, kogo zaprosić do zwycięskiej ekipy, aby zbudować w Bundestagu większość: SPD czy CDU/CSU.

Skrywane ambicje

W poszukiwaniu sygnału, jak ukształtuje się przyszłość Niemiec, media przeczesują więc szczegóły biografii liderki ruchu ekologicznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12087

Wydanie: 12087

Zamów abonament