Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dożywotnie pozbawienie wolności ma chronić społeczeństwo

13 października 2021 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty
źródło: Shutterstock

W pewnych przypadkach nawet długie więzienie nie wystarczy w obliczu winy sprawcy.

 

21 kwietnia 2021 r. minęły 33 lata od wykonania ostatniego wyroku śmierci w historii Polski. Kara ta została całkowicie zniesiona w nowym kodeksie karnym w 1998 r., a wcześniej obowiązywało moratorium na jej wykonywanie.

Ostatnią osobą, na której wykonano wyrok śmierci w Polsce, był 29-latek Andrzej (znany również pod imieniem Stanisław) Czabański. Został skazany za gwałt, brutalne zabójstwo kobiety oraz usiłowanie zabójstwa jej dwóch córek. Wyrok został wykonany przez kata poprzez powieszenie w krakowskim więzieniu na Montelupich. Skazany nie doczekał się aktu łaski.

Ostatni wyrok przez rozstrzelanie za zabójstwo na tle seksualnym wykonano w Forcie Rembertowskim w Warszawie 7 marca 1979 r. Łącznie w latach 1956–1988 w PRL stracono 321 osób. 7 grudnia 1989 r. Sejm ogłosił amnestię, która m.in. osobom skazanym na śmierć zamieniała wyroki na 25 lat więzienia.

Dożywotnia,

ale z warunkiem

W obowiązującym systemie kar najsurowszą spośród nich jest dożywotnie pozbawienie wolności. Była już znana w kodeksie karnym z 1932 r. jako sankcja przewidziana obok kary śmierci. Kodeks karny z 1969 r. zrezygnował z niej, zastępując ją karą 25 lat pozbawienia wolności.

Dożywocie zostało przywrócone ustawą z 12 lipca 1995 r., a więc jeszcze przed uchwaleniem obowiązującego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12090

Wydanie: 12090

Spis treści
Zamów abonament