Odroczenie terminów podatkowych
Na rynku zdarzają się sytuacje, kiedy przedsiębiorcy borykający się z problemami, tracą płynność finansową. Aby uniknąć kary grzywny oraz odsetek za niepłacenie podatków, została wprowadzona możliwość złożenia do urzędu skarbowego wniosku o odroczenie terminu płatności podatku, zaległości podatkowej z odsetkami lub innych należności.
Odroczenie takie stanowi ulgę polegająca na przesunięciu terminu spłaty należności podatkowych na termin wskazany jako dogodny dla podatnika.
Podstawa odroczenia
Szczegóły dotyczące prawa do ubiegania się o odroczenie terminu płatności podatku, zaległości podatkowej z odsetkami lub innych należności , są zawarte w Ordynacji podatkowej. Artykuł 67a § 1 mówi, że organ podatkowy ma prawo odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego, rozłożyć je na raty lub umorzyć, natomiast w tym artykule skupimy się na odroczeniu Taka możliwość następuje na wniosek podatnika, jedynie w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Zatem przedsiębiorca może złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności podatku, zaległości podatkowej z odsetkami lub innych należności, dotyczącej np. VAT czy podatku dochodowego. Interpretacja wydana przez Naczelny Sąd Administracyjny, w wyroku z 22 kwietnia 1999 r. (SA/850/98), stwierdza że:
- ważny interes podatnika to sytuacja, gdy z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków, podatnik nie jest w stanie zaległości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta