Odpoczynek kierowcy ustala się w szczególny
Kierowcy niewielkiego pojazdu nie wolno tak rozplanować pracy, aby rozpoczął odpoczynek w jednym, a zakończył go w drugim tygodniu.
- Nasz kierowca prowadzi samochody osobowe, ewentualnie małego busa. Zwykle pracuje od poniedziałku do piątku. Zdarza się jednak, że zlecamy mu pracę w sobotę, za co staramy się udzielać mu wolnego poniedziałku. Kadrowa powiedziała ostatnio, że w przypadkach pracy w soboty dzień wolny trzeba zapewnić wcześniej, bo kierowca nie będzie miał odpowiedniej długości odpoczynku. Czy to faktycznie konieczne? – pyta czytelnik.
Rzeczywiście przy pracy od poniedziałku do soboty kierowca najprawdopodobniej będzie miał zapewniony zbyt krótki odpoczynek. Wiąże się to po pierwsze z odmiennym niż dla innych pracowników pojęciem tygodnia – obejmuje on tydzień kalendarzowy. Ponadto wynika z wyłączenia wskazanego kierowcy spod przepisów Rozporządzenia 561/2006, co jest równoznaczne z brakiem możliwości rozpoczęcia odpoczynku w jednym i zakończenia go w drugim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta