Poszkodowany musi poczekać na odszkodowanie
Uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy ocenia się dopiero po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Ustalona wówczas wysokość odszkodowania z ZUS jest częstym przedmiotem sporów.
Zaistnienie wypadku przy pracy nie zawsze daje możliwość uzyskania z tego powodu odszkodowania. Ubezpieczony ma do niego prawo tylko wtedy, gdy wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Stały uszczerbek na zdrowiu to takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności nierokujące poprawy. Natomiast uszczerbek długotrwały to naruszenie, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres ponad sześciu miesięcy, ale mogące ulec poprawie.
Konieczne przesłanki
Zgodnie z art. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1205 ze zm.) przyjmuje się, że pracownik doznał wypadku przy pracy, gdy doszło do nagłego zdarzenia wywołanego przyczyną zewnętrzną powodującą uraz lub śmierć, a zdarzenie to nastąpiło w związku z pracą, tj.:
∑ podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta