Macron wchodzi w grę z Polską
Oba kraje mają interes w rozładowaniu sporu o sądy, powstrzymaniu imigrantów i rozwoju energii jądrowej.
Miała być rozmowa telefoniczna, ale Emmanuel Macron uznał, że „uzbierało się tak wiele ważnych spraw, że trzeba je omówić osobiście" – tłumaczą źródła dyplomatyczne. W środę o 13.00 Andrzej Duda przekroczył więc bramę Pałacu Elizejskiego, aby dyskutować w cztery oczy z francuskim przywódcą. To już drugie w ciągu tygodnia spotkanie Macrona z przedstawicielem polskich władz, w czwartek w Brukseli rozmawiał z Mateuszem Morawieckim.
Niezależność sądownictwa
Taką intensywność kontaktów dyktuje kalendarz polityczny: europejski, polski i francuski. Wraz z odchodzeniem Angeli Merkel z polityki Macron stał się w naturalny sposób najważniejszym politykiem Unii. Polski rząd, który może nawet upaść, jeśli konflikt z Brukselą o praworządność wymknie się spod kontroli, nie może takiego sojusznika lekceważyć. Ale też dla Macrona kampania wyborcza przed francuskimi wyborami prezydenckimi w kwietniu przybrała nieoczekiwany obrót. Właściwie wszyscy jego kontrkandydaci poparli starania Polski o uznaniu prymatu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta