Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tusk i inni. Zupełnie inni

30 października 2021 | Plus Minus | Piotr Zaremba
Uwielbienie dla Donalda Tuska wyrażane na proeuropejskiej demonstracji  w stolicy 10 października nie przełożyło się na uczucia większości Polaków.  Z sondażu wynika, że nieufność wobec lidera PO jest wyższa niż wobec Jarosława Kaczyńskiego
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Uwielbienie dla Donalda Tuska wyrażane na proeuropejskiej demonstracji w stolicy 10 października nie przełożyło się na uczucia większości Polaków. Z sondażu wynika, że nieufność wobec lidera PO jest wyższa niż wobec Jarosława Kaczyńskiego

Opozycja nie potrafi uzgodnić przekazu nawet w sprawach, w których społeczne emocje ma po swojej stronie – jak w przypadku relacji z Unią – a co dopiero w kwestii dróg do dobrobytu czy odpowiedzi na pułapki polityki klimatycznej i migracyjnej.

Sondaż IBRiS z pytaniem, co ma zrobić Polska w obliczu wojny z Unią Europejską, wydawać się może sukcesem opozycji. 40 proc. pytanych chce szybkiego przyjęcia żądań unijnych organów. 32,5 proc. ma nadzieję na kompromis, w którym Polska miałaby ustąpić „w niektórych sprawach". I tylko 23 proc. odpowiada, że „rząd powinien bronić swojego stanowiska nawet kosztem zamrożenia środków".

Potwierdza to – jeśli zsumować dwie pierwsze grupy – ogólną prawdę o prounijnym nastawieniu większości społeczeństwa, także części elektoratu PiS. Pytanie oczywiście, na ile te odpowiedzi da się przekuć na konkretną wskazówkę dla władzy. Co na przykład oznacza „kompromis w niektórych sprawach"? Obawiam się, że wielu badanych miałoby kłopot z precyzyjną odpowiedzią.

Z tego powodu rząd Mateusza Morawieckiego mógłby nawet sformułować inną interpretację tych wyników. Sumując nie pierwsze dwie grupy, a drugą i trzecią, i ogłaszając, że spełnia wolę także zwolenników „kompromisu", skoro odrzuca polexit, a co więcej, godzi się na likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w myśl rekomendacji Komisji Europejskiej i orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Mateusz Morawiecki postawił jednak na razie na podtrzymywanie wojennych tonów (słowa o „trzeciej wojnie światowej" wywoływanej przez Unię). Jeśli zaliczka na Krajowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12105

Wydanie: 12105

Zamów abonament