Wy, Polacy, siedźcie cicho
Kara finansowa to kolejny etap konfliktu Polski z Unią.
W dniu 27 października 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (postanowieniem wydanym w składzie jednoosobowym) nałożył karę finansową na Polskę w wysokości miliona euro dziennie za niezawieszenie przepisów krajowych odnoszących się do Izby Dyscyplinarnej SN. Polska została zobowiązana do tego przez Trybunał w drodze zastosowania środka tymczasowego z 14 lipca 2021 r. (sprawa C-204/21).
TSUE uznał więc, że Polska nie wykonuje zobowiązań wyinterpretowanych z traktatów integracyjnych. Z kolei dla Polski rozstrzygnięcia dotyczące organizacji wymiaru sprawiedliwości, w tym sądownictwa dyscyplinarnego znajdują się poza kompetencjami przekazanymi Unii przez Polskę, a więc TSUE nie może oceniać wprowadzanych w nim zmian. Dopełniając obrazu, przypomnieć należy, że ze strony przedstawicieli polskiego rządu padają deklaracje o likwidacji Izby Dyscyplinarnej z powodu, jak kurtuazyjnie podkreślano, braków funkcjonalnych utworzonego przez nich systemu (jednak deklaracje te nie przybrały – jak na razie – skonkretyzowanej formy, tj. odpowiedniego projektu ustawy).
Odmienne postrzeganie
Na jeszcze inny, zdecydowanie bardziej polityczny aspekt zagadnienia zwróciła uwagę odchodząca kanclerz Niemiec Angela Merkel. Przed ostatnim szczytem Rady Europejskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta