Świadomość ekologiczna rośnie. Samorządy podążają za trendem
Jeszcze kilka lat temu gminy sięgały po dofinansowanie zielonych inwestycji, bo było ono dostępne. Dziś coraz częściej przekonują się, że takie inwestycje mają sens i – co więcej – są pozytywnie postrzegane przez mieszkańców.
„Od wielu lat miasto jest liderem walki o czyste powietrze. Do końca 2019 roku udało się zlikwidować 45 tysięcy palenisk węglowych w gospodarstwach domowych, z czego tylko w latach 2012–2019 – 25 tys. Zainstalowano ponad 1600 odnawialnych źródeł energii" – tak rok temu uzasadnialiśmy uhonorowanie Zielonym Orłem „Rzeczpospolitej" władz Krakowa.
W stolicy Małopolski 99 proc. budynków ogrzewanych jest ze źródeł ekologicznych, a poziom dostępności do komunikacji miejskiej przekroczył już 87 proc. Metropolia wkłada wiele wysiłku w to, by każdy mógł swobodnie i wygodnie przemieszczać się rowerem. Ratusz zapowiedział, że jako pierwsze miasto w Polsce i naszym regionie Europy Kraków uzyska neutralność klimatyczną do 2030 r.
Coraz trudniej wybrać lidera ekologii wśród jednostek samorządu terytorialnego, bo zieloną ścieżką idzie coraz więcej lokalnych władz. – W latach 2014/2015 – gdy zaczynała się perspektywa finansowa UE, która dziś dobiega końca – motywacją do działania samorządów były środki finansowe: skoro były, należało z nich skorzystać. Jednak im bardziej je wykorzystywano, tym mocniej władze samorządowe przekonywały się, że działania proekologiczne mają sens. Dziś świadomość ekologiczna w strukturach jednostek samorządu terytorialnego jest znacznie wyższa niż kilka lat temu – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą" ekspertka firmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta