Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadzieja i współczucie

07 grudnia 2021 | Rzecz o prawie | Katarzyna Czyżewska

Wczesny dostęp do terapii lekowych ratuje życie.

 

W myśl ogólnej zasady, wyrażonej w art. 3 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, w Polsce można wykorzystywać zarejestrowane produkty lecznicze, tj. leki, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. Może to być pozwolenie narodowe, wydane w Polsce przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych; lub pozwolenie centralne, obowiązujące we wszystkich krajach Unii Europejskiej, wydane przez Komisję Europejską. Co do zasady pacjenci powinni więc mieć w Polsce dostęp wyłącznie do zarejestrowanych terapii lekowych.

Ostatnia deska ratunku

Ta zasada podlega jednak licznym wyjątkom, uregulowanym w przepisach polskiego prawa farmaceutycznego lub w przepisach prawa wspólnotowego. Jednym z tych wyjątków jest podanie leku powodowane współczuciem – compassionate use. Pod tym pojęciem rozumie się przypadki, w których dopuszcza się podanie pacjentom leku niezarejestrowanego, jeszcze badanego, jeżeli daje on nadzieję na poprawę stanu zdrowia pacjenta, który nie ma innych dostępnych opcji terapeutycznych. Innymi słowy: jeżeli terapia lekiem niezarejestrowanym jest jedyną deską...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12135

Wydanie: 12135

Spis treści
Zamów abonament