Przesiew na wagę życia dziecka
Dzięki pilotażowemu badaniu przesiewowemu u 14 dzieci rozpoznano rdzeniowy zanik mięśni.
Trzynaścioro spośród czternastki dzieci, u których w badaniach przesiewowych rozpoznano rdzeniowy zanik mięśni (SMA), ma już wdrożone leczenie, a jedno pozostaje w obserwacji. Dane przedstawiono pod koniec listopada podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie, poświęconej informacji ministra zdrowia na temat SMA, jego diagnozowania i leczenia w Polsce. Z badań wynika, że częstotliwość rdzeniowego zaniku mięśni w Polsce to jeden przypadek na 6535 dzieci.
Choroba rzadka
SMA to genetycznie uwarunkowana choroba rzadka, w której w rdzeniu kręgowym obumierają komórki nerwowe odpowiadające za skurcze i rozkurcze mięśni. Brak impulsów nerwowych, a tym samym pobudzenia mięśni szkieletowych, powoduje, że słabną one i stopniowo zanikają, co może prowadzić do częściowego lub całkowitego paraliżu. Jeszcze do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta