Ostatniej fali nie będzie
Sprawę Covid-19 zakończyć miało przestrzeganie zasad izolacji, wprowadzenie paszportów zdrowotnych, a przede wszystkim powszechny dostęp do szczepień. Nie zakończyło. Po dwóch latach pandemii wciąż nie wiemy, ile jeszcze szczytów zachorowań przed nami ani jakie niespodzianki czekają nas ze strony koronawirusa.
Czy szczepionki ochronią nas przed nowymi wariantami? Ile dawek będziemy musieli jeszcze przyjąć? Czy trzeba będzie szczepić się co roku, a może nawet częściej? Kiedy dostępne będą sprawdzone leki przeciw SARS-CoV-2? Ile nowych odmian tego wirusa jeszcze się pojawi? Będą bardziej czy mniej zakaźne, bardziej czy mniej groźne dla pacjentów? Czy konieczność noszenia maseczek i wszelkie ograniczenia tak dotkliwie wpływające na nasze codzienne życie wreszcie znikną?
To pytania, które stawiają sobie nie tylko zwykli pacjenci nadstawiający ramię do zastrzyku, ale też sami naukowcy. Bo stawianie jakichkolwiek prognoz na temat pandemii Covid-19 było trudne już wcześniej, jednak pojawienie się wariantu omikron sprawiło, że dotychczasowe kalkulacje można wyrzucić do kosza. Omikron to – posługując się terminologią ze świata polityki – pandemiczny game changer.
Najnowszy szczep koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego Covid-19 został odkryty w Afryce 24 listopada 2021 r. Zaledwie dwa dni później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała go za wariant niepokojący i nadała mu nazwę omikron. Dziś wirus, oznaczony 15. literą greckiego alfabetu, stanowi zagrożenie na całym świecie, wypiera wcześniejszy wariant delta, a jego pojawienie się zwiastuje nadejście piątej fali zachorowań, której nie przewidywaliśmy tak wcześnie i na którą wiele krajów nie jest przygotowanych.
– Czwarta fala,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta