Nawet podpis na fakturze może pozbawić zasiłku
Każda praca zarobkowa wykonywana w okresie zwolnienia lekarskiego powoduje utratę prawa do świadczeń. Za taką pracę uważa się każdą pracę w potocznym znaczeniu tego słowa, w tym wykonywanie różnych czynności w ramach stosunków prawnych, ale także poza takimi stosunkami, w tym kontynuowanie własnej działalności gospodarczej, samozatrudnienie czy stosunek korporacyjny. Dlatego w razie wystąpienia ryzyka niezdolności do pracy lub do prowadzenia pozarolniczej działalności wskutek choroby, ubezpieczony ma obowiązek powstrzymania się od wszelkich czynności wykonywanych zawodowo, ponieważ to świadczenia z ubezpieczenia chorobowego społecznego mają rekompensować brak możliwości uzyskiwania dochodów.
Tak orzekł Sąd Najwyższy postanowieniem z 27 stycznia 2021 r. (III USK 30/21).
Przedmiotem rozpatrywanej sprawy było odwołanie ubezpieczonego od decyzji ZUS odmawiającej mu prawa do zasiłku chorobowego w okresie wskazanym w decyzji i zobowiązującej go do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Ubezpieczony działał w branży transportowej. Czynności te w znacznej mierze były wykonywane przez osoby zatrudnione przez skarżącego. Działania ubezpieczonego ograniczały się głównie do podpisywania faktur i umów z zatrudnianymi osobami.
Na skutek skargi kasacyjnej ubezpieczonego SN podtrzymał stanowisko sądu II instancji, który uznał, że przedsiębiorca nie miał prawa do zasiłku chorobowego za okresy, w których faktycznie podejmował działania w ramach prowadzonej przez siebie działalności.
Komentarz eksperta
Łukasz Chruściel, radca prawny, partner w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta