Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona związkowa ustaje wraz z utratą uprawnień organizacji

27 stycznia 2022 | Kadry i Płace | Paweł Sych

Zwolnienie pracodawcy z obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową obejmuje także konieczność uzyskania przez pracodawcę zgody na rozwiązanie stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Szczególna ochrona trwałości stosunku pracy nie jest autonomicznym uprawnieniem osobistym tych osób, lecz pochodną uprawnień przyznanych zakładowej organizacji związkowej.

 

Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 22 kwietnia 2021 r. (I PSK 87/21).

Sąd Najwyższy wydał postanowienie w sprawie dotyczącej wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy działacza związkowego, który wcześniej został przywrócony do pracy.

Pracownik, który był przewodniczącym działającej u pracodawcy komisji zakładowej organizacji związkowej, został zwolniony dyscyplinarnie. Zwolnienie nastąpiło po tym, jak organizacja związkowa przestała zrzeszać co najmniej 10 osób, a ponadto organizacja nie przedstawiła informacji o liczbie członków.

Pracownik został przywrócony do pracy, jednak nie z powodu przysługującej mu ochrony, a niezasadności zwolnienia. Po przywróceniu do pracy wniósł o wypłatę wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy, twierdząc, że posiadał szczególną ochronę.

Sądy obu instancji oddaliły powództwo byłego pracownika, uznając, że w związku z utratą uprawnień zakładowej organizacji związkowej pracownik utracił również ochronę związkową. Po złożeniu przez pracownika skargi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12176

Wydanie: 12176

Spis treści
Zamów abonament