Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrudnianie pracowników na Ukrainie – prawa i obowiązki

11 lutego 2022 | Biznes w czasie pandemii | Lina Nemchenko Piotr Jaśkiewicz Anastasiia Ladan

Jakie formy zatrudnienia przewiduje prawo ukraińskie? Jak wygląda formalizacja współpracy? Jakie obowiązki podatkowe ciążą na pracodawcach? Na te i inne pytania odpowiadają prawnicy z kancelarii Baker McKenzie - Lina Nemchenko, Anastasiia Ladan i Piotr Jaśkiewicz. Lina Nemchenko partner w biurze Baker McKenzie w Kijowie Anastasiia Ladan prawniczka w biurze Baker McKenzie w Kijowie Piotr Jaśkiewicz counsel w biurze Baker McKenzie w Warszawie

 

Jakie formy zatrudnienia przewiduje prawo ukraińskie?

Spółki prawa ukraińskiego mogą zatrudniać na podstawie umów o pracę (lub odpowiednio kontraktów pracowniczych) zawieranych zgodnie z przepisami prawa pracy, bądź umów cywilnoprawnych zawieranych na podstawie przepisów prawa cywilnego (np. umowa z niezależnym konsultantem). Status jednostki jako pracownika czy kontraktora determinuje to, jakie będą przysługiwały jej prawa (prawa oraz ochrona wynikająca z Kodeksu pracy ma zastosowanie jedynie do pracowników), a także prawa i obowiązki podmiotu zatrudniającego względem jednostki.

Głównym wyróżnikiem pojęcia „pracownik" jest – podobnie jak w Polsce - cecha podporządkowania względem pracodawcy, w szczególności w odniesieniu do czasu oraz miejsca pracy, rodzaju wykonywanych zadań, jak również włączenie danej osoby w organizację pracodawcy oraz korzystanie z jego infrastruktury, takiej jak pomieszczenia, narzędzia, sieci i inne zasoby udostępniane przez pracodawcę.

Typowy „kontraktor" pozostaje „obcym" względem pracodawcy i nie jest zintegrowany z podmiotem, dla którego jedynie świadczy usługi lub produkty. Zazwyczaj kontraktorzy swobodnie decydują o swoich godzinach pracy. W przeciwieństwie do stosunku pracy, zleceniobiorcy nie otrzymują regularnej pensji, a wysokość należnego im...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12189

Wydanie: 12189

Spis treści
Zamów abonament