Unijna gospodarka na kursie stabilnego wzrostu
Omikron nieco spowolnił ożywienie gospodarcze w UE – ocenia Komisja Europejska w najnowszej prognozie. Polska gospodarka jest dynamiczna na tle innych państw, ale z najwyższą inflacją w Unii.
Komisja Europejska ogłosiła wczoraj najnowsze prognozy gospodarcze dla UE. PKB ogółem ma się zwiększyć o 4 proc. w 2022 i 2,8 proc. w 2023 roku. Na bieżący rok prognoza jest minimalnie zrewidowana w dół, na przyszły – do góry w porównaniu z poprzednimi przewidywaniami z listopada 2021. Powodem jest pojawienie się omikrona pod koniec 2021 r. i związane z tym restrykcje w wielu państwach UE, a także – z powodu bardzo wysokiej zakaźności tego wariantu koronawirusa – bardzo wysoki wskaźnik absencji pracowniczej.
Ostatecznie jednak to nowa odmiana Covid-19 okazała się mniej groźna, niż oczekiwano, i gospodarki się otwierają. Czyli po kilku miesiącach spowolnienia europejska gospodarka wraca na tory dynamicznego ożywienia. UE jako całość osiągnęła poziom PKB sprzed pandemii w trzecim kwartale 2021 i przewiduje się, że wszystkie państwa członkowskie osiągną ten poziom do końca 2022. – Przewidujemy, że stale poprawiający się rynek pracy, wysokie oszczędności gospodarstw domowych, nadal korzystne warunki finansowania oraz pełne wdrożenie instrumentu naprawy i odporności utrzymają przedłużoną i solidną fazę ekspansji – powiedział w czwartek Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarczych.
Szybszy
wzrost...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta