Polski rynek magazynowy powinien dalej rosnąć po 20 proc. rocznie
Nie ma już możliwości, by czynsze nie zaczęły rosnąć – mówi Robert Dobrzycki, prezes Panattoni w Europie.
Za nami już prawie dwa lata pandemii. Branża magazynowa uchodzi za wygraną tej sytuacji, bo trendy obecne już wcześniej przyspieszyły, przede wszystkim chodzi o rozwój e-commerce'u. Jak ocenia pan perspektywy dla polskiego rynku w najbliższym czasie?
Pandemia spowodowała, że obserwowane wcześniej trendy bardzo szybko przyspieszyły, choć trzeba przyznać, że na początku panowała duża niepewność – dopiero z czasem popyt bardzo wyraźnie wzrósł. W bardzo krótkim czasie przeszliśmy na pracę zdalną, na kupowanie przez internet, co spowodowało, że zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe do obsługi e-commerce'u zwiększyło się skokowo – i dalej rośnie. Po drugie, doszło do dużych perturbacji związanych z łańcuchami dostaw i firmy chcą się zabezpieczyć przed tą sytuacją, stąd zjawisko nearshoringu – lokalizowanie zakładów czy centrów dystrybucji bliżej konsumenta, w Europie.
W efekcie rynek logistyczno-przemysłowy na Starym Kontynencie skokowo rośnie, a Polska jest olbrzymim beneficjentem sytuacji z racji swojej lokalizacji, tego, że wciąż jest rynkiem tańszym, efektywniejszym kosztowo, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta