Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska Strefa Inwestycji – znany instrument, nowe zasady

11 lutego 2022 | Biznes w czasie pandemii | ALICJA SZUMIEC-JURASIŃSKA
źródło: Rzeczpospolita

Obowiązujące od 1 stycznia przepisy wprowadziły szereg ułatwień w uzyskaniu wsparcia dla nowych inwestycji, w szczególności dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Jednocześnie zniosły niektóre preferencyjne zasady, które były atrakcyjne dla inwestorów. Alicja Szumiec-Jurasińska menadżer, Dział Doradztwa Podatkowego EY Piotr Karasiński konsultant, Dział Doradztwa Podatkowego EY

 

Koniec 2021 roku obfitował w szereg zmian legislacyjnych, w tym również dotyczących Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) – jednego z najpopularniejszych źródeł wsparcia dla nowych inwestycji. W niniejszym artykule prezentujemy zmiany do Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Obowiązują one od 1 stycznia 2022 r., a wprowadziły największe jak dotąd zmiany w funkcjonowaniu Polskiej Stefy Inwestycji od początku jej istnienia.

Nowe intensywności wsparcia

Nowelizacja rozporządzenia o PSI w pierwszej kolejności odzwierciedliła zmiany wynikające bezpośrednio z nowego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022-2027.

Limity intensywności pomocy w poszczególnych regionach mają bezpośredni wpływ na kalkulację puli pomocy publicznej, dlatego są istotnym elementem determinującym atrakcyjność instrumentu. Dodatkowo, od intensywności wsparcia uzależniona jest także liczba kryteriów jakościowych, jakie zobowiązany jest spełnić inwestor by otrzymać decyzję o wsparciu oraz okres ważności samej decyzji. Od 1 stycznia 2022 r. poziomy te przedstawiają się następująco: >patrz tabela

Zmiana katalogu wspieranych inwestycji w woj. mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim

Przepisy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12189

Wydanie: 12189

Spis treści
Zamów abonament