Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Muzy i mamona

17 listopada 1997 | Kultura | JC

Z ARCHIWUM ZAIKS-U

Listy, podania oraz zdjęcia legitymacyjne pisarzy i kompozytorów

Muzy i mamona

Nie prezentowano jeszcze w Polsce tak bogatego zbioru pisarskich autografów poruszających najbardziej prozaiczny temat -- pieniędzy i autorskich tantiem. Korespondencja gromadzona dla potrzeb administracyjno-biurowych Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych stanowi dziś barwny i zabawny opis tego, jak wybrankowie Muz radzą sobie z problemami finansowymi. Autorami są największe pióra -- Maria Dąbrowska, Kazimierz Brandys, Jarosław Iwaszkiewicz, Leopold Staff, kompozytorzy -- Jerzy Petersburski, Henryk Wars, a także Bogumił Kobiela, Zbigniew Cybulski, Jan Himilsbach.

Wystawa "Alfabet ZAiKS-u-- nieznane archiwum kultury", przygotowana przez Krystynę Gucewicz, była krótki czas pokazywana w warszawskim Domu Pod Królami, siedzibie związku, w 80-lecie jego działalności. Znalazły się na niej również zapisy nutowe, w tym blues Witolda Lutosławskiego, kolekcja unikatowych fotosów Agnieszki Osieckiej, Sławomira Mrożka, Leszka Kołakowskiego, Tomasza Stańki, deklaracji członkowskich m. in. Czesława Miłosza, Tadeusza Konwickiego, Jerzego Andrzejewskiego. Atakże trzy prace słynnej Firmy Portretowej Witkacego -- z autoportretem autora i portretami Miry Zimińskiej oraz Zizi Halamy, będącymi w posiadaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1232

Spis treści
Zamów abonament