Radykalna reforma albo dalsza zapaść
SňDOWNICTWO
Postępowanie kasacyjne
Radykalna reforma albo dalsza zapaść
ALFRED HENRYK MICHALCZYK
Jak najszybciej musi dojść do radykalnego zreformowania postępowania kasacyjnego.
Ustawa z 29 czerwca 1995 r. (Dz. U. nr 89, poz. 443) , która zmieniła przepisy kodeksu postępowania karnego z 1969 r. , od 1 stycznia 1996 r. zastąpiła rewizję nadzwyczajną kasacją. Do jej wnoszenia są upoważnione strony (art. 1 pkt 39) , a także minister sprawiedliwości-prokurator generalny i rzecznik prawobywatelskich(art. 3 ust. 1) .
Poświęcony tej kwestii art. 463 a§ 1 k. p. a. brzmi następująco: "Kasacja może być wniesiona tylko z powodu uchybień wymienionych w art. 388 lub innego rażącego naruszenia prawa, jeżeli mogło ono mieć wpływ na treść orzeczenia. Kasacja nie może być wniesionazpowodu niewspółmierności kary".
Redakcja tego przepisu od początku budziła moje zastrzeżenia i obawy, że w krótkim czasie do Izby Karnej Sądu Najwyższego zaczną lawinowo wpływać kasacje bezzasadne. Przewidywałem mianowicie, że wielu adwokatów, powołując jako podstawę zaskarżenia prawomocnego orzeczenia inne rażące naruszenie prawa mogące mieć wpływ na jego treść, będzie wnosić tak określone kasacje, czyniąc z SN trzecią instancję.
Przewidywania te sprawdziły się, za czym przemawia bardzo duża liczba kasacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta