Duma i pokora
Ministerstwo Finansów o leasingu operacyjnym: szczególnybrak konsekwencji
Duma i pokora
JOLANTA IWIN
Zaskakująca jest ewolucja poglądów Ministerstwa Finansów na aspekty leasingu operacyjnego.
H. Vormbaum definiuje leasing jako formę uzyskiwania dobra inwestycyjnego na podstawie długotrwałej umowy, w której leasingodawca zobowiązuje się, za określoną opłatą dokonywaną w ratach, oddać do dyspozycji leasingobiorcy dane dobro inwestycyjne (H. Vormbaum: Finanzierung der Betriebe, Gabler-Lehrbuch, Wiesbaden 1986) .
Wsystemie finansów przedsiębiorstw zagadnienie leasingu reguluje rozporządzenie ministra finansów z 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotów najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów (Dz. U. nr 28, poz. 129) . Zgodnie z tym aktem przedmiot leasingu operacyjnego jest zaliczany do majątku leasingodawcy (np. towarzystwa leasingowego) , co oznacza, że oddany w leasing środek trwały amortyzuje leasingodawca. W takiej sytuacji leasingobiorca ma prawo zaliczania w koszty uzyskania przychodu całości rat leasingowych. Dla leasingodawcy raty leasingowe stanowią przychód z działalności.
W wyniku niemożności zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstwo może je zrekompensować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta