Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duma i pokora

17 listopada 1997 | Prawo | JI

Ministerstwo Finansów o leasingu operacyjnym: szczególnybrak konsekwencji

Duma i pokora

JOLANTA IWIN

Zaskakująca jest ewolucja poglądów Ministerstwa Finansów na aspekty leasingu operacyjnego.

H. Vormbaum definiuje leasing jako formę uzyskiwania dobra inwestycyjnego na podstawie długotrwałej umowy, w której leasingodawca zobowiązuje się, za określoną opłatą dokonywaną w ratach, oddać do dyspozycji leasingobiorcy dane dobro inwestycyjne (H. Vormbaum: Finanzierung der Betriebe, Gabler-Lehrbuch, Wiesbaden 1986) .

Wsystemie finansów przedsiębiorstw zagadnienie leasingu reguluje rozporządzenie ministra finansów z 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotów najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów (Dz. U. nr 28, poz. 129) . Zgodnie z tym aktem przedmiot leasingu operacyjnego jest zaliczany do majątku leasingodawcy (np. towarzystwa leasingowego) , co oznacza, że oddany w leasing środek trwały amortyzuje leasingodawca. W takiej sytuacji leasingobiorca ma prawo zaliczania w koszty uzyskania przychodu całości rat leasingowych. Dla leasingodawcy raty leasingowe stanowią przychód z działalności.

W wyniku niemożności zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstwo może je zrekompensować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1232

Spis treści
Zamów abonament