Błyski na niebie
O godzinie 20:43 meteoryty zbliżą się do Ziemi
Błyski na niebie
K RZYSZTOF ZIOłKOWSKI
Co roku w połowie listopada Ziemia wswym ruchu wokół Słońca napotyka strumień meteoroidów związany z kometą 55 P/ Tempel-Tuttle. Na niebie obserwuje się wtedy rój meteorów zwany Leonidami. Na czym polega to zjawisko?
Strumień meteoroidów jest zagęszczeniem cząstek pyłu i okruchów materii obiegających Słońce po torach bardzo podobnych do toru komety, która je rozproszyła wzdłuż swojej orbity. Gdy Ziemia przechodzi przez takie zbiorowisko drobnych ziaren materii, to oczywiście musi dojść do zderzeń z nimi.
Pierwsze uderzenie przyjmuje na siebie atmosfera otaczająca naszą planetę. Opór, który stawia atmosfera zagłębiającym się w nią z dużą prędkością cząstkom, powoduje ich rozgrzanie do bardzo wysokich temperatur. Ogromna większość z nich spala się więc już w górnych warstwach atmosfery. Bardziej masywne wnikają głębiej, pobudzając do świecenia otaczające gazy atmosfery poczynając od wysokości ok. 100 km. Patrząc z Ziemi na niebo można wtedy dostrzec "gwiazdy spadające", czyli zaobserwować zjawisko meteoru. Np. meteoroid o masie 0, 25 gwpadając do atmosfery z prędkością 60 km/ sutworzy meteor o jasności takiej, jaką mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta