Zapobiegliwy Tutanchamon
ROZWAŻANIA
Adam Zieliński, rzecznik praw obywatelskich
Zapobiegliwy Tutanchamon
Nie tak dawno obserwowaliśmy mało krzepiącą demonstrację różnicy poglądów między Sądem Najwyższym a Trybunałem Konstytucyjnym na sposób interpretacji niektórych kwestii prawnych. Likwidacja dokonywanej przez TK powszechnie obowiązującej wykładni ustaw usunie być może chociaż w pewnej mierze podstawy do kontrowersji między tymi znamienitymi instytucjami prawniczymi. Na spokojne życie się jednak nie zanosi. Niedawno mieliśmy kolejny tego dowód.
W obowiązującym stanie prawnym istnieją sytuacje, w których decyzję administracyjną wydaje w pierwszej instancji naczelny lub centralny organ administracji państwowej. Można się spierać, czy tak być powinno. Tak jednak jest. Ponieważ w takich sytuacjach nie da się urzeczywistnić zasady dwuinstancyjności postępowania administracyjnego, autorzy kodeksu postępowania administracyjnego przewidzieli instytucję swoistej rewokacji. Strona niezadowolona z decyzji może mianowicie zwrócić się do organu, który ją wydał, z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Do takiego wniosku stosuje się przepisy o odwołaniach od decyzji, choć oczywiście tylko mutatis mutandis. Tak samo się dzieje, gdy decyzję w pierwszej instancji wydaje samorządowe kolegium odwoławcze (art. 127 § 3 i 3 k. p. a. ).
Przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta