Zmiana definicji spółki publicznej i jej konsekwencje
Czy zmiana definicji spółki publicznej, podyktowana powszechną dematerializacją akcji, jest wystarczającą odpowiedzią na odmienne wyzwania stojące przed dwiema różnymi płaszczyznami obrotu: rynkiem regulowanym i alternatywnym systemem obrotu?
Ostatnie trzy lata były wyjątkowe ze względu na aktywność legislacyjną ustawodawcy w odniesieniu do rynku kapitałowego, jak i prawa spółek. Choć tym razem siatka pojęciowa nie została całkowicie zredefiniowana, tak jak miało to miejsce w latach 2001-2005, niektóre elementarne definicje uległy zmianie. Proces ten nie pozostał obojętny dla spółki publicznej – instytucji o charakterze elementarnym w odniesieniu do obu powyższych obszarów prawa (>patrz tabelka).
Genezy zmiany jej definicji nie należy jednak upatrywać w chęci ustawodawcy do dostosowania definicji do współczesnych realiów rynkowych. Przede wszystkim wynika to z upowszechniania się zjawiska dematerializacji w prawie polskim. Nie tylko wobec akcji, lecz także wobec innych papierów wartościowych. Dematerializacja wpisana jest również w uchwaloną przez rząd Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego.
Dematerializacja akcji
Dematerializację można rozumieć jako zjawisko cyfryzacji – nośnik w postaci cyfrowej zastępuje tradycyjny nośnik analogowy, a wpis na rachunek staje się podstawowym narzędziem identyfikacji akcjonariuszy oraz przenoszenia praw z ich akcji. Implikacje prawne związane ze zjawiskiem dematerializacji są wciąż silnie akcentowane przez doktrynę, niekiedy stanowiąc źródło sporów. Dyskurs bywa toczony nie tylko wobec zagadnienia zdematerializowanego papieru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta