Czy nielimitowana kara umowa jest dopuszczalna?
Przy konstruowaniu kary umownej zawsze należy zachować złoty środek pamiętając, że choć ustalenia stron co do kształtu umowy są swobodne, to nie mogą być jednak całkowicie dowolne.
Ponadto, zgodnie z art. 3531 Kodeksu cywilnego (k.c.), strony mogą w sposób swobodny regulować każdy zapis w umowie pomiędzy sobą, czyniąc tym samym strony głównymi decydentami w swojej sprawie. Jednak przy ustaleniu kluczowych warunków umowy, a w tym możliwych form zabezpieczenia jej poprawnego wykonania, należy pamiętać, aby zrobić to z głową.
Przesadne zabezpieczenie
Niestety, obecnie w obrocie gospodarczym często zdarzają się sytuacje, kiedy to jedna ze stron umowy „przesadzi” z wprowadzonym zabezpieczeniem w poszczególnych zapisach umowy. Jednym z zabezpieczeń, najbardziej podatnych na przesadne wręcz obostrzenie, jest wspomniana na wstępie kara umowna. Tym samym, często staje się ona przedmiotem sporu między stronami umowy na etapie jej realizacji, a w ślad za tym, niekiedy także przedmiotem postępowań sądowych, w wyniku których bywa uznawana przez sąd za zastrzeżoną nieskutecznie.
Przyczyny dla których, strony umowy decydują się kwestionować karę umowną na drodze postępowania sądowego są różnorodne. Pośród najbardziej popularnych można wymienić: nadmierne wygórowanie kary umownej, niepoprawność jej obliczenia, niezasadność obciążenia drugiej strony umowy obowiązkiem jej zapłaty czy też kwestionowanie samego mechanizmu jej obliczenia opisanego w umowie, w której została zastrzeżona. Niektóre spory stron powstałe na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta