Zerwanie współpracy z rosyjskim kontrahentem
Wycofanie się ze współpracy z rosyjskimi firmami lub zaprzestanie prowadzenia działalności na terenie Rosji może mieć różny kontekst prawny, w dużej mierze zależny od rodzaju prowadzonej działalności, zawartych umów oraz konkretnych przyczyn takiej decyzji.
Dość klarownie wygląda sytuacja zerwania współpracy z podmiotami objętymi przepisami sankcyjnymi. Rozporządzenie Rady UE 269/2014 z 17 marca 2014 r. (rozporządzenia nakładające sankcje zostało wydane w zawiązku z aneksją Krymu, a obecnie jedynie rozszerzana jest lista podmiotów objętych sankcjami) przewiduje rozwiązanie, zgodnie z którym podmioty objęte sankcjami, to jest osoby wymienione w załącznikach do rozporządzenia oraz firmy od nich zależne i z nimi powiązane, tracą uprawnienia do dochodzenia roszczeń związanych z niewykonaniem zobowiązań umownych w następstwie nałożonych sankcji. Rozporządzenie obowiązuje na terytorium Unii Europejskiej, więc teoretycznie można sobie wyobrazić orzeczenie sądu kraju trzeciego zasądzające odszkodowanie na rzecz podmiotu objętego sankcjami,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta